Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > LM3481MM-NOPB
LM3481MM/NOPB
| Part Number: | LM3481MM/NOPB |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > LM3481MM-NOPB |
| Qty Available: | |
| Description: | 2.97V to 48V High-Efficiency Controller for Boost, SEPIC and Flyback 10-VSSOP -40 to 125 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > LM3481MM-NOPB Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
2.97V to 48V High-Efficiency Controller for Boost, SEPIC and Flyback 10-VSSOP -40 to 125
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | VSSOP |
| Contact Plating | Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 10 |
| Duty Cycle | 85 % |
| Max Duty Cycle | 85 % |
| Max Frequency | 1 MHz |
| Max Input Voltage | 48 V |
| Max Junction Temperature (Tj) | 125 °C |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Output Current | 1 A |
| Max Supply Voltage | 48 V |
| Min Input Voltage | 2.97 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Output Voltage | 1.275 V |
| Min Supply Voltage | 2.97 V |
| Nominal Supply Current | 3.7 mA |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Current | 1 A |
| Output Voltage | 41 V |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Quiescent Current | 3.7 mA |
| Schedule B | 8542390000 |
| Switching Frequency | 1 MHz |
| Topology | Boost, Flyback, SEPIC |
| Height | 1.07 mm |
| Length | 3 mm |
| Thickness | 1.02 mm |
| Width | 3 mm |
Documentation for Texas Instruments LM3481MM/NOPB
| Datasheet | View & Download LM3481MM-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM3481MM-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM3481MM-NOPB Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download LM3481MM-NOPB Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download LM3481MM-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM3481MM-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM3481MM-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM3481MM-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM3481MM-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM3481MM-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM3481MM-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM3481MM-NOPB Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the equivalent part to Texas Instruments LM3481MM/NOPB?
What is the voltage range for the LM3481MM/NOPB?
What is the maximum output current of the LM3481MM/NOPB?
What is the size of the LM3481MM/NOPB package?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.






