Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > LM3480IM3X-5-0-NOPB
LM3480IM3X-5.0/NOPB
| Part Number: | LM3480IM3X-5.0/NOPB |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > LM3480IM3X-5-0-NOPB |
| Qty Available: | |
| Description: | Voltage Regulator, linear, LDO, fixed, Vout: 5V, Vin: 30V, Vd: 0.9V, 100mA, -40+125 deg.C, S |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > LM3480IM3X-5-0-NOPB Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Voltage Regulator, linear, LDO, fixed, Vout: 5V, Vin: 30V, Vd: 0.9V, 100mA, -40+125 deg.C, S
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOT-23 |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 3 |
| Accuracy | 5 % |
| Dropout Voltage | 1.2 V |
| Max Input Voltage | 30 V |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Output Current | 100 mA |
| Max Power Dissipation | 250 mW |
| Min Input Voltage | 0 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Nominal Output Voltage | 5 V |
| Number of Outputs | 1 |
| Number of Regulators | 1 |
| Output Current | 100 mA |
| Output Type | Fixed |
| Output Voltage | 5 V |
| Output Voltage Accuracy | 5 % |
| Packaging | Tape and Reel |
| Polarity | Positive |
| Power Dissipation | 250 mW |
| Quiescent Current | 4 mA |
| Schedule B | 8542390000 |
| Height | 1.22 mm |
| Length | 2.92 mm |
| Thickness | 1 mm |
| Width | 1.3 mm |
| Case/Package | SOT-23 |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 3 |
| Accuracy | 5 % |
| Dropout Voltage | 1.2 V |
| Max Input Voltage | 30 V |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Output Current | 100 mA |
| Max Power Dissipation | 250 mW |
| Min Input Voltage | 0 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Nominal Output Voltage | 5 V |
| Number of Outputs | 1 |
| Number of Regulators | 1 |
| Output Current | 100 mA |
| Output Type | Fixed |
| Output Voltage | 5 V |
| Output Voltage Accuracy | 5 % |
| Packaging | Tape and Reel |
| Polarity | Positive |
| Power Dissipation | 250 mW |
| Quiescent Current | 4 mA |
| Schedule B | 8542390000 |
| Height | 1.22 mm |
| Length | 2.92 mm |
| Thickness | 1 mm |
| Width | 1.3 mm |
Documentation for Texas Instruments LM3480IM3X-5.0/NOPB
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the output voltage of the voltage regulator?
What is the maximum input voltage of the voltage regulator?
What is the maximum operating temperature of the voltage regulator?
What is the part number of the product?
What is the output voltage of the voltage regulator?
What is the maximum input voltage for the voltage regulator?
What is the operating temperature range for the voltage regulator?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.





