Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > LM3480IM3-5-0-NOPB
LM3480IM3-5.0/NOPB
| Part Number: | LM3480IM3-5.0/NOPB |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > LM3480IM3-5-0-NOPB |
| Qty Available: | |
| Description: | IC, LDO VOLT REG, 5V, 0.1A, 3-SOT-23; Primary Input Voltage: 30V; Output Voltage Fixed: 5V; Dropout Vo |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > LM3480IM3-5-0-NOPB Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
IC, LDO VOLT REG, 5V, 0.1A, 3-SOT-23; Primary Input Voltage: 30V; Output Voltage Fixed: 5V; Dropout Vo
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOT-23 |
| Contact Plating | Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 3 |
| Accuracy | 5 % |
| Dropout Voltage | 900 mV |
| Max Input Voltage | 30 V |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Output Current | 100 mA |
| Max Power Dissipation | 250 mW |
| Max Supply Voltage | 30 V |
| Min Input Voltage | 0 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 1.5 V |
| Nominal Output Voltage | 5 V |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Current | 100 mA |
| Output Type | Fixed |
| Output Voltage | 5 V |
| Output Voltage Accuracy | 5 % |
| Packaging | Cut Tape |
| Polarity | Positive |
| Power Dissipation | 250 mW |
| Quiescent Current | 4 mA |
| Schedule B | 8542390000 |
| Termination | SMD/SMT |
| Height | 1.22 mm |
| Length | 2.92 mm |
| Thickness | 1 mm |
| Width | 1.3 mm |
Documentation for Texas Instruments LM3480IM3-5.0/NOPB
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the primary input voltage for the LM3480IM3-5.0/NOPB IC?
What is the output voltage fixed for the LM3480IM3-5.0/NOPB IC?
What is the dropout voltage for the LM3480IM3-5.0/NOPB IC?
What is the package type for the LM3480IM3-5.0/NOPB IC?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.








