Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > LM3478MM-NOPB
LM3478MM/NOPB
| Part Number: | LM3478MM/NOPB |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > LM3478MM-NOPB |
| Qty Available: | |
| Description: | 2.97~40V Wide Input Range Boost/SEPIC/Flyback DC-DC Controller 8-VSSOP -40 to 125 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > LM3478MM-NOPB Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
2.97~40V Wide Input Range Boost/SEPIC/Flyback DC-DC Controller 8-VSSOP -40 to 125
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | VSSOP |
| Contact Plating | Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 8 |
| Duty Cycle | 100 % |
| Frequency | 400 kHz |
| Max Duty Cycle | 100 % |
| Max Frequency | 1 MHz |
| Max Input Voltage | 40 V |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Output Current | 2 A |
| Max Output Voltage | 5 V |
| Max Supply Voltage | 40 V |
| Min Input Voltage | 2.97 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 2.97 V |
| Nominal Input Voltage | 12 V |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Current | 1 A |
| Output Type | Adjustable |
| Output Voltage | 5 V |
| Packaging | Cut Tape |
| Quiescent Current | 2.7 mA |
| Schedule B | 8542390000 |
| Switching Frequency | 1 MHz |
| Termination | SMD/SMT |
| Topology | Boost, Flyback, SEPIC |
| Height | 1.07 mm |
| Length | 3 mm |
| Thickness | 970 µm |
| Width | 3 mm |
| Case/Package | VSSOP |
| Contact Plating | Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 8 |
| Duty Cycle | 100 % |
| Frequency | 400 kHz |
| Max Duty Cycle | 100 % |
| Max Frequency | 1 MHz |
| Max Input Voltage | 40 V |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Output Current | 2 A |
| Max Output Voltage | 5 V |
| Max Supply Voltage | 40 V |
| Min Input Voltage | 2.97 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 2.97 V |
| Nominal Input Voltage | 12 V |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Current | 1 A |
| Output Type | Adjustable |
| Output Voltage | 5 V |
| Packaging | Cut Tape |
| Quiescent Current | 2.7 mA |
| Schedule B | 8542390000 |
| Switching Frequency | 1 MHz |
| Termination | SMD/SMT |
| Topology | Boost, Flyback, SEPIC |
| Height | 1.07 mm |
| Length | 3 mm |
| Thickness | 970 µm |
| Width | 3 mm |
Documentation for Texas Instruments LM3478MM/NOPB
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and brand?
What is the maximum output current of the product?
What is the input voltage range of the product?
What is the package type of the product?
What is the part number of the product?
What is the input voltage range of the product?
What is the output voltage of the product?
What is the maximum output current of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.











