Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > LM3475MF
LM3475MF
| Part Number: | LM3475MF |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > LM3475MF |
| Qty Available: | |
| Description: | Hysteretic PFET Buck Controller | IC REG CTRLR BUCK SOT23-5 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > LM3475MF Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Hysteretic PFET Buck Controller | IC REG CTRLR BUCK SOT23-5
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOT-23 |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 5 |
| Duty Cycle | 100 % |
| Frequency | 2 MHz |
| Max Duty Cycle | 100 % |
| Max Frequency | 2 MHz |
| Max Input Voltage | 10 V |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Output Current | 5 A |
| Max Output Voltage | 10 V |
| Max Supply Voltage | 10 V |
| Min Input Voltage | 2.7 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Output Voltage | 800 mV |
| Min Supply Voltage | 2.7 V |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Current | 5 A |
| Output Voltage | 10 V |
| Packaging | Cut Tape |
| Quiescent Current | 260 µA |
| Switching Frequency | 2 MHz |
| Termination | SMD/SMT |
| Height | 1.02 mm |
| Length | 2.92 mm |
| Width | 1.6 mm |
Documentation for Texas Instruments LM3475MF
| Technical Drawing | View & Download LM3475MF Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download LM3475MF Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM3475MF Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM3475MF Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM3475MF Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM3475MF Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM3475MF Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM3475MF Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM3475MF Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM3475MF Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and brand?
What is the function of the LM3475MF?
What is the maximum input voltage and output voltage of the LM3475MF?
What is the package type and number of pins for the LM3475MF?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.


