Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > LM341T-12
LM341T-12
| Part Number: | LM341T-12 |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > LM341T-12 |
| Qty Available: | |
| Description: | IC Reg Ldo 12V 0.5A TO220-3 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > LM341T-12 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
IC Reg Ldo 12V 0.5A TO220-3
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | TO-220-3 |
| Mount | Through Hole |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Input Voltage | 14.5 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Regulators | 1 |
| Output Current | 500 mA |
| Output Voltage | 12 V |
| Packaging | Bulk |
| Polarity | Positive |
| Quiescent Current | 10 mA |
Documentation for Texas Instruments LM341T-12
| Datasheet | View & Download LM341T-12 Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM341T-12 Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the output voltage of the product?
What is the maximum operating temperature of the product?
Is the product lead-free and RoHS compliant?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.