Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > LM340T-5-0-NOPB
LM340T-5.0/NOPB
| Part Number: | LM340T-5.0/NOPB |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > LM340T-5-0-NOPB |
| Qty Available: | |
| Description: | 1.5-A, 35-V, linear voltage regulator 3-TO-220 0 to 125 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > LM340T-5-0-NOPB Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
1.5-A, 35-V, linear voltage regulator 3-TO-220 0 to 125
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | TO-220 |
| Contact Plating | Tin |
| Mount | Through Hole |
| Number of Pins | 3 |
| Weight | 2.299997 g |
| Accuracy | 2 % |
| Current Rating | 1 A |
| Dropout Voltage | 2 V |
| Max Input Voltage | 35 V |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Output Current | 1 A |
| Max Output Voltage | 5 V |
| Min Current Limit | 2.4 A |
| Min Input Voltage | 7.5 V |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Nominal Output Voltage | 5 V |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Outputs | 1 |
| Number of Regulators | 1 |
| Output Current | 1 A |
| Output Type | Fixed |
| Output Voltage | 5 V |
| Output Voltage Accuracy | 2 % |
| Polarity | Positive |
| Power Supply Rejection Ratio (PSRR) | 80 dB |
| Quiescent Current | 8 mA |
| Schedule B | 8542390000 |
| Tolerance | 5 % |
| Voltage | 5 V |
| Height | 4.7 mm |
| Length | 14.986 mm |
| Thickness | 4.572 mm |
| Width | 10.16 mm |
Documentation for Texas Instruments LM340T-5.0/NOPB
| Datasheet | View & Download LM340T-5-0-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM340T-5-0-NOPB Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download LM340T-5-0-NOPB Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download LM340T-5-0-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM340T-5-0-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM340T-5-0-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM340T-5-0-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM340T-5-0-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM340T-5-0-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM340T-5-0-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM340T-5-0-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM340T-5-0-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM340T-5-0-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM340T-5-0-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM340T-5-0-NOPB Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and brand?
What is the output voltage of the regulator?
What is the current rating of the regulator?
What is the package type of the regulator?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.












