Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > LM340T-15-NOPB
LM340T-15/NOPB
| Part Number: | LM340T-15/NOPB |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > LM340T-15-NOPB |
| Qty Available: | |
| Description: | 1.5-A, 35-V, linear voltage regulator 3-TO-220 0 to 125 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > LM340T-15-NOPB Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
1.5-A, 35-V, linear voltage regulator 3-TO-220 0 to 125
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | TO-220 |
| Contact Plating | Tin |
| Mount | Through Hole |
| Number of Pins | 3 |
| Weight | 2.299997 g |
| Accuracy | 2 % |
| Dropout Voltage | 2 V |
| Max Input Voltage | 35 V |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Output Current | 1 A |
| Max Output Voltage | 15 V |
| Max Supply Voltage | 30 V |
| Min Input Voltage | 17.7 V |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Min Supply Voltage | 17.5 V |
| Nominal Output Voltage | 15 V |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Current | 1 A |
| Output Type | Fixed |
| Output Voltage | 15 V |
| Output Voltage Accuracy | 2 % |
| Polarity | Positive |
| Power Supply Rejection Ratio (PSRR) | 80 dB |
| Quiescent Current | 8 mA |
| Schedule B | 8542390000 |
| Termination | Through Hole |
| Tolerance | 5 % |
| Height | 4.7 mm |
| Length | 14.986 mm |
| Thickness | 4.572 mm |
| Width | 10.16 mm |
Documentation for Texas Instruments LM340T-15/NOPB
| Datasheet | View & Download LM340T-15-NOPB Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download LM340T-15-NOPB Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download LM340T-15-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM340T-15-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM340T-15-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM340T-15-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM340T-15-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM340T-15-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM340T-15-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM340T-15-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM340T-15-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM340T-15-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM340T-15-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM340T-15-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM340T-15-NOPB Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the equivalent part number for Texas Instruments LM340T-15/NOPB?
What is the voltage output range of the LDO regulator?
What are the compliance standards or regulations met by LM340T-15/NOPB?
What is the maximum operating temperature for LM340T-15/NOPB?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.














