Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > LM340T-12-NOPB
LM340T-12/NOPB
| Part Number: | LM340T-12/NOPB |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > LM340T-12-NOPB |
| Qty Available: | |
| Description: | 1.5-A, 30-V, linear voltage regulator 3-TO-220 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > LM340T-12-NOPB Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
1.5-A, 30-V, linear voltage regulator 3-TO-220
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | TO-220 |
| Contact Plating | Tin |
| Mount | Through Hole |
| Number of Pins | 3 |
| Weight | 2.299997 g |
| Accuracy | 2 % |
| Current Rating | 1 A |
| Dropout Voltage | 2 V |
| Max Input Voltage | 35 V |
| Max Junction Temperature (Tj) | 150 °C |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Max Output Current | 1 A |
| Max Output Voltage | 12.25 V |
| Max Supply Voltage | 27 V |
| Min Input Voltage | 14.6 V |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Min Output Voltage | 11.75 V |
| Min Supply Voltage | 14.5 V |
| Nominal Output Voltage | 12 V |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Current | 1 A |
| Output Type | Fixed |
| Output Voltage | 12 V |
| Output Voltage Accuracy | 2 % |
| Polarity | Positive |
| Power Supply Rejection Ratio (PSRR) | 80 dB |
| Quiescent Current | 8 mA |
| Schedule B | 8542390000 |
| Tolerance | 5 % |
| Height | 4.7 mm |
| Length | 14.986 mm |
| Thickness | 4.572 mm |
| Width | 10.16 mm |
Documentation for Texas Instruments LM340T-12/NOPB
| Datasheet | View & Download LM340T-12-NOPB Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download LM340T-12-NOPB Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download LM340T-12-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM340T-12-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM340T-12-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM340T-12-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM340T-12-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM340T-12-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM340T-12-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM340T-12-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM340T-12-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM340T-12-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM340T-12-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM340T-12-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM340T-12-NOPB Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the voltage rating of the linear voltage regulator?
How many pins does the LM340T-12/NOPB have?
What is the weight of the LM340T-12/NOPB?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.









