Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > LM340SX5.0NOPB
LM340SX-5.0/NOPB
| Part Number: | LM340SX-5.0/NOPB |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > LM340SX5.0NOPB |
| Qty Available: | |
| Description: | Texas Instruments LM340SX-5.0/NOPB. Linear Voltage Regulator 5V TO-263-3, Full Reel |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > LM340SX5.0NOPB Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Texas Instruments LM340SX-5.0/NOPB. Linear Voltage Regulator 5V TO-263-3, Full Reel
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | TO-263 |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 3 |
| Weight | 113.398093 g |
| Accuracy | 2 % |
| Ambient Temperature Range High | 125 °C |
| Dropout Voltage | 2 V |
| Max Input Voltage | 35 V |
| Max Junction Temperature (Tj) | 150 °C |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Output Current | 1 A |
| Max Output Voltage | 5 V |
| Max Supply Voltage | 35 V |
| Min Input Voltage | 7.5 V |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Min Supply Voltage | 7.5 V |
| Nominal Output Voltage | 5 V |
| Nominal Supply Current | 8 mA |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Current | 1 A |
| Output Type | Fixed |
| Output Voltage | 5 V |
| Output Voltage Accuracy | 2 % |
| Packaging | Tape and Reel |
| Polarity | Positive |
| Power Supply Rejection Ratio (PSRR) | 80 dB |
| Quiescent Current | 8 mA |
| Schedule B | 8542390000 |
| Height | 4.83 mm |
| Length | 10.18 mm |
| Thickness | 4.44 mm |
| Width | 8.41 mm |
Documentation for Texas Instruments LM340SX-5.0/NOPB
| Technical Drawing | View & Download LM340SX5.0NOPB Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download LM340SX5.0NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM340SX5.0NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM340SX5.0NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM340SX5.0NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM340SX5.0NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM340SX5.0NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM340SX5.0NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM340SX5.0NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM340SX5.0NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM340SX5.0NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM340SX5.0NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM340SX5.0NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM340SX5.0NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM340SX5.0NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM340SX5.0NOPB Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and brand?
What is the product type and package type?
What is the output voltage and current of the regulator?
What is the supply voltage range and operating temperature range?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.









