Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > LM340S-5-0-NOPB
LM340S-5.0/NOPB
| Part Number: | LM340S-5.0/NOPB |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > LM340S-5-0-NOPB |
| Qty Available: | |
| Description: | 1.5-A, 35-V, linear voltage regulator 3-DDPAK/TO-263 0 to 125 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > LM340S-5-0-NOPB Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
1.5-A, 35-V, linear voltage regulator 3-DDPAK/TO-263 0 to 125
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | TO-263 |
| Contact Plating | Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 3 |
| Weight | 113.398093 g |
| Accuracy | 2 % |
| Current Rating | 1 A |
| Dropout Voltage | 2 V |
| Max Input Voltage | 35 V |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Output Current | 1 A |
| Max Output Voltage | 5 V |
| Max Supply Voltage | 35 V |
| Min Input Voltage | 7.5 V |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Min Supply Voltage | 7.5 V |
| Nominal Output Voltage | 5 V |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Current | 1 A |
| Output Type | Fixed |
| Output Voltage | 5 V |
| Output Voltage Accuracy | 2 % |
| Polarity | Positive |
| Power Supply Rejection Ratio (PSRR) | 80 dB |
| Quiescent Current | 8 mA |
| Schedule B | 8542390000 |
| Termination | SMD/SMT |
| Tolerance | 5 % |
| Height | 4.83 mm |
| Length | 10.18 mm |
| Thickness | 4.44 mm |
| Width | 8.41 mm |
Documentation for Texas Instruments LM340S-5.0/NOPB
| Technical Drawing | View & Download LM340S-5-0-NOPB Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download LM340S-5-0-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM340S-5-0-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM340S-5-0-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM340S-5-0-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM340S-5-0-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM340S-5-0-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM340S-5-0-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM340S-5-0-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM340S-5-0-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM340S-5-0-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM340S-5-0-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM340S-5-0-NOPB Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the function of the product?
What is the package type of the product?
What is the operating temperature range of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.









