Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > LM340MP-5-0-NOPB
LM340MP-5.0/NOPB
| Part Number: | LM340MP-5.0/NOPB |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > LM340MP-5-0-NOPB |
| Qty Available: | |
| Description: | Texas Instruments LM340MP-5.0/NOPB. Linear Reg, Fixed, 5V, 1A, SOT-223-4, Full Reel |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > LM340MP-5-0-NOPB Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Texas Instruments LM340MP-5.0/NOPB. Linear Reg, Fixed, 5V, 1A, SOT-223-4, Full Reel
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOT-223 |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 4 |
| Weight | 188.014037 mg |
| Accuracy | 2 % |
| Ambient Temperature Range High | 125 °C |
| Current Rating | 1 A |
| Dropout Voltage | 2 V |
| Max Input Voltage | 35 V |
| Max Junction Temperature (Tj) | 150 °C |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Output Current | 1 A |
| Max Output Voltage | 5 V |
| Max Supply Voltage | 35 V |
| Min Input Voltage | 7.5 V |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Min Supply Voltage | 7.5 V |
| Nominal Output Voltage | 5 V |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Current | 1 A |
| Output Type | Fixed |
| Output Voltage | 5 V |
| Output Voltage Accuracy | 2 % |
| Packaging | Tape and Reel |
| Polarity | Positive |
| Power Supply Rejection Ratio (PSRR) | 80 dB |
| Quiescent Current | 8 mA |
| Schedule B | 8542390000 |
| Termination | SMD/SMT |
| Tolerance | 4 % |
| Voltage | 5 V |
| Height | 1.8 mm |
| Length | 6.5 mm |
| Thickness | 1.6 mm |
| Width | 3.5 mm |
Documentation for Texas Instruments LM340MP-5.0/NOPB
| Datasheet | View & Download LM340MP-5-0-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM340MP-5-0-NOPB Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download LM340MP-5-0-NOPB Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download LM340MP-5-0-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM340MP-5-0-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM340MP-5-0-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM340MP-5-0-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM340MP-5-0-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM340MP-5-0-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM340MP-5-0-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM340MP-5-0-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM340MP-5-0-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM340MP-5-0-NOPB Datasheet |
Alternate Descriptions
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.









