Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > LM340LAZ-5-0-NOPB
LM340LAZ-5.0/NOPB
| Part Number: | LM340LAZ-5.0/NOPB |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > LM340LAZ-5-0-NOPB |
| Qty Available: | |
| Description: | 100-mA, 35-V, linear voltage regulator 3-TO-92 0 to 70 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > LM340LAZ-5-0-NOPB Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
100-mA, 35-V, linear voltage regulator 3-TO-92 0 to 70
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | TO-92 |
| Mount | Through Hole |
| Number of Pins | 3 |
| Weight | 4.535924 g |
| Accuracy | 2 % |
| Current Rating | 100 mA |
| Dropout Voltage | 2 V |
| Max Input Voltage | 35 V |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Max Output Current | 100 mA |
| Min Input Voltage | 10 V |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Nominal Output Voltage | 5 V |
| Number of Outputs | 1 |
| Number of Regulators | 1 |
| Output Current | 100 mA |
| Output Type | Fixed |
| Output Voltage | 5 V |
| Output Voltage Accuracy | 2 % |
| Packaging | Box |
| Polarity | Positive |
| Power Supply Rejection Ratio (PSRR) | 62 dB |
| Quiescent Current | 4.5 mA |
| Schedule B | 8542390000 |
| Height | 5.34 mm |
| Length | 4.3 mm |
| Thickness | 3.6 mm |
| Width | 4.3 mm |
Documentation for Texas Instruments LM340LAZ-5.0/NOPB
| Datasheet | View & Download LM340LAZ-5-0-NOPB Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download LM340LAZ-5-0-NOPB Technical Drawing |
| Technical Drawing | View & Download LM340LAZ-5-0-NOPB Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download LM340LAZ-5-0-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM340LAZ-5-0-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM340LAZ-5-0-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM340LAZ-5-0-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM340LAZ-5-0-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM340LAZ-5-0-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM340LAZ-5-0-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM340LAZ-5-0-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM340LAZ-5-0-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM340LAZ-5-0-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM340LAZ-5-0-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM340LAZ-5-0-NOPB Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the voltage rating of the linear voltage regulator?
What is the maximum output current of the voltage regulator?
What is the package type of the voltage regulator?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.







