Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > LM340LAZ-12
LM340LAZ-12
| Part Number: | LM340LAZ-12 |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > LM340LAZ-12 |
| Qty Available: | |
| Description: | Fixed Positive Standard Regulator, 12VBIPolar, PBCY3 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > LM340LAZ-12 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Fixed Positive Standard Regulator, 12VBIPolar, PBCY3
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | TO-92 |
| Mount | Through Hole |
| Number of Pins | 3 |
| Max Input Voltage | 35 V |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Max Output Voltage | 12 V |
| Min Input Voltage | 19 V |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Nominal Output Voltage | 12 V |
| Output Current | 100 mA |
| Output Voltage | 12 V |
| Output Voltage Accuracy | 2 % |
| Packaging | Box |
| Polarity | Positive |
| Quiescent Current | 4.5 mA |
Documentation for Texas Instruments LM340LAZ-12
| Datasheet | View & Download LM340LAZ-12 Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM340LAZ-12 Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the brand of the product?
What is the package type of the product?
What is the maximum output voltage of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.