Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > LM340K-5-0-NOPB
LM340K-5.0/NOPB
| Part Number: | LM340K-5.0/NOPB |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > LM340K-5-0-NOPB |
| Qty Available: | |
| Description: | Linear Voltage Regulators 1.5A, Fixed Output Linear Regulator 2-TO-3 0 to 125 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > LM340K-5-0-NOPB Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Linear Voltage Regulators 1.5A, Fixed Output Linear Regulator 2-TO-3 0 to 125
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | TO-3 |
| Mount | Through Hole |
| Number of Pins | 2 |
| Accuracy | 2 % |
| Dropout Voltage | 2 V |
| Max Input Voltage | 35 V |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Output Current | 1 A |
| Min Current Limit | 2.4 A |
| Min Input Voltage | 7.5 V |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Min Output Voltage | 5 V |
| Nominal Output Voltage | 5 V |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Outputs | 1 |
| Number of Regulators | 1 |
| Output Configuration | Positive |
| Output Current | 1 A |
| Output Type | Fixed |
| Output Voltage | 5 V |
| Output Voltage Accuracy | 2 % |
| Polarity | Positive |
| Power Supply Rejection Ratio (PSRR) | 70 dB |
| Quiescent Current | 8 mA |
| Schedule B | 8542390000 |
| Tolerance | 5 % |
| Height | 8.94 mm |
| Length | 38.94 mm |
| Thickness | 8.6 mm |
| Width | 25.4 mm |
Documentation for Texas Instruments LM340K-5.0/NOPB
| Datasheet | View & Download LM340K-5-0-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM340K-5-0-NOPB Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download LM340K-5-0-NOPB Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download LM340K-5-0-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM340K-5-0-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM340K-5-0-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM340K-5-0-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM340K-5-0-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM340K-5-0-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM340K-5-0-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM340K-5-0-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM340K-5-0-NOPB Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product category of LM340K-5.0/NOPB?
Who is the manufacturer of LM340K-5.0/NOPB?
What are the technical specifications of LM340K-5.0/NOPB?
Where can I find the datasheet and manufacturer documentation for LM340K-5.0/NOPB?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.





