Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > LM339AM-NOPB
LM339AM/NOPB
| Part Number: | LM339AM/NOPB |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > LM339AM-NOPB |
| Qty Available: | |
| Description: | Low Power Low Offset Voltage Quad Comparator 14-SOIC 0 to 70 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > LM339AM-NOPB Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Low Power Low Offset Voltage Quad Comparator 14-SOIC 0 to 70
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Contact Plating | Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 14 |
| Dual Supply Voltage | 9 V |
| Input Bias Current | 250 nA |
| Input Offset Voltage (Vos) | 2 mV |
| Max Dual Supply Voltage | 18 V |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Max Power Dissipation | 760 mW |
| Max Supply Current | 200 µA |
| Max Supply Voltage | 36 V |
| Min Dual Supply Voltage | 1 V |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Min Supply Voltage | 2 V |
| Nominal Supply Current | 2 mA |
| Number of Channels | 4 |
| Number of Circuits | 4 |
| Number of Elements | 4 |
| Output Current | 16 mA |
| Output Current per Channel | 6 mA |
| Output Type | TTL |
| Power Dissipation | 760 mW |
| Propagation Delay | 500 ns |
| Quiescent Current | 2.5 mA |
| Response Time | 1.3 µs |
| Schedule B | 8542390000 |
| Termination | SMD/SMT |
| Turn-On Delay Time | 500 ns |
| Type | General Purpose |
| Voltage Gain | 106.02 dB |
| Height | 1.75 mm |
| Length | 8.65 mm |
| Thickness | 1.58 mm |
| Width | 3.91 mm |
Documentation for Texas Instruments LM339AM/NOPB
| Datasheet | View & Download LM339AM-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM339AM-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM339AM-NOPB Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download LM339AM-NOPB Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download LM339AM-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM339AM-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM339AM-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM339AM-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM339AM-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM339AM-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM339AM-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM339AM-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM339AM-NOPB Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the function of the LM339AM/NOPB comparator?
What is the equivalent part to Texas Instruments LM339AM/NOPB?
What is the response time of the LM339AM/NOPB comparator?
What is the package type of the LM339AM/NOPB comparator?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.






