Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > LM337LZ-NOPB
LM337LZ/NOPB
| Part Number: | LM337LZ/NOPB |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > LM337LZ-NOPB |
| Qty Available: | |
| Description: | 100-mA, negative, adjustable linear voltage regulator 3-TO-92 -25 to 100 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > LM337LZ-NOPB Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
100-mA, negative, adjustable linear voltage regulator 3-TO-92 -25 to 100
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | TO-92 |
| Mount | Through Hole |
| Number of Pins | 3 |
| Weight | 453.59237 mg |
| Current Rating | 1 A |
| Dropout Voltage | 115 mV |
| Max Input Voltage | -40 V |
| Max Operating Temperature | 100 °C |
| Max Output Current | 100 mA |
| Max Output Voltage | -1.2 V |
| Max Supply Voltage | 40 V |
| Min Current Limit | 100 mA |
| Min Input Voltage | -4.2 V |
| Min Operating Temperature | -25 °C |
| Min Output Voltage | -37 V |
| Min Supply Voltage | 3 V |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Outputs | 1 |
| Number of Regulators | 1 |
| Output Current | 100 mA |
| Output Type | Adjustable |
| Output Voltage | -1.2 V |
| Packaging | Box |
| Polarity | Negative |
| Power Rating | 625 mW |
| Power Supply Rejection Ratio (PSRR) | 80 dB |
| Quiescent Current | 3 mA |
| Reference Voltage | 1.3 V |
| Schedule B | 8542390000 |
| Termination | Through Hole |
| Tolerance | 3 % |
| Height | 5.34 mm |
| Length | 4.3 mm |
| Thickness | 3.6 mm |
| Width | 4.3 mm |
Documentation for Texas Instruments LM337LZ/NOPB
| Datasheet | View & Download LM337LZ-NOPB Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download LM337LZ-NOPB Technical Drawing |
| Technical Drawing | View & Download LM337LZ-NOPB Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download LM337LZ-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM337LZ-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM337LZ-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM337LZ-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM337LZ-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM337LZ-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM337LZ-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM337LZ-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM337LZ-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM337LZ-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM337LZ-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM337LZ-NOPB Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the voltage range of the linear voltage regulator?
What is the current rating of the linear voltage regulator?
What is the package type of the linear voltage regulator?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.













