Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > LM337K
LM337K
| Part Number: | LM337K |
| Manufacturer: | STMicroelectronics |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > LM337K |
| Qty Available: | |
| Description: | Standard Regulator Neg -1.2V to -37V 1.5A 3-Pin(2+Tab) TO-3 Bag |
PCX has STMicroelectronics Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > LM337K Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Standard Regulator Neg -1.2V to -37V 1.5A 3-Pin(2+Tab) TO-3 Bag
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | TO-3 |
| Mount | Through Hole |
| Number of Pins | 3 |
| Weight | 9.071847 g |
| Dropout Voltage | 2.7 V |
| Max Input Voltage | -40 V |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Output Current | 1.5 A |
| Max Output Voltage | -1.2 V |
| Max Power Dissipation | 20 W |
| Min Input Voltage | -4.2 V |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Min Output Voltage | -37 V |
| Number of Outputs | 1 |
| Number of Regulators | 1 |
| Output Current | 1.5 A |
| Output Type | Adjustable |
| Output Voltage | -37 V |
| Packaging | Bulk |
| Polarity | Negative |
| Power Dissipation | 20 W |
| Power Supply Rejection Ratio (PSRR) | 77 dB |
| Reference Voltage | -1.287 V |
| Height | 8.7 mm |
| Length | 39.5 mm |
| Width | 26.2 mm |
Documentation for STMicroelectronics LM337K
| Datasheet | View & Download LM337K Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM337K Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM337K Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM337K Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM337K Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the voltage range of the regulator?
What is the maximum output current of the regulator?
What is the package type of the regulator?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.


