Integrated Circuits (ICs) > LM335MX-NOPB
LM335MX/NOPB
| Part Number: | LM335MX/NOPB |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > LM335MX-NOPB |
| Qty Available: | |
| Description: | 2C analog temperature sensor, 10 mV/K in hermetic package 8-SOIC -40 to 100 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > LM335MX-NOPB Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
2C analog temperature sensor, 10 mV/K in hermetic package 8-SOIC -40 to 100
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 8 |
| Interface | Analog |
| Max Operating Temperature | 100 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 5 V |
| Output Type | Analog, Analog Voltage, Voltage |
| Packaging | Tape & Reel |
| Quiescent Current | 1 mA |
| Height | 1.75 mm |
| Length | 4.9 mm |
| Thickness | 1.58 mm |
| Width | 3.91 mm |
Documentation for Texas Instruments LM335MX/NOPB
| Datasheet | View & Download LM335MX-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM335MX-NOPB Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download LM335MX-NOPB Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download LM335MX-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM335MX-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM335MX-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM335MX-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM335MX-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM335MX-NOPB Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the temperature range of the LM335MX/NOPB sensor?
What is the package type of the LM335MX/NOPB sensor?
What is the equivalent product to Texas Instruments LM335MX/NOPB?
What is the output type of the LM335MX/NOPB sensor?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.






