Integrated Circuits (ICs) > LM335M-NOPB
LM335M/NOPB
| Part Number: | LM335M/NOPB |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > LM335M-NOPB |
| Qty Available: | |
| Description: | 2C analog temperature sensor, 10 mV/K in hermetic package 8-SOIC -40 to 100 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > LM335M-NOPB Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
2C analog temperature sensor, 10 mV/K in hermetic package 8-SOIC -40 to 100
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Contact Plating | Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 8 |
| Interface | Analog |
| Max Operating Temperature | 100 °C |
| Max Supply Voltage | 5 V |
| Max Supply Voltage (DC) | 40 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 5 V |
| Min Supply Voltage (DC) | 5 V |
| Nominal Supply Current | 1 mA |
| Operating Supply Current | 400 µA |
| Output Current | 1 mA |
| Output Type | Analog, Analog Voltage |
| Output Voltage | 3.04 V |
| Quiescent Current | 1 mA |
| Schedule B | 8542390000 |
| Termination | SMD/SMT |
| Height | 1.75 mm |
| Length | 4.9 mm |
| Thickness | 1.58 mm |
| Width | 3.91 mm |
Documentation for Texas Instruments LM335M/NOPB
| Datasheet | View & Download LM335M-NOPB Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download LM335M-NOPB Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download LM335M-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM335M-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM335M-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM335M-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM335M-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM335M-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM335M-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM335M-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM335M-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM335M-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM335M-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM335M-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM335M-NOPB Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the package type of the product?
What is the temperature range of the product?
What is the output voltage of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.








