Sensors > Temperature and Humidity Sensors > LM335AZ
LM335AZ
| Part Number: | LM335AZ |
| Manufacturer: | STMicroelectronics |
| Part Type: | Sensors > Temperature and Humidity Sensors > LM335AZ |
| Qty Available: | |
| Description: | Analog Temp Sensor-voltage 2.95-3.01V 1CEL Round Through Hole Mount |
PCX has STMicroelectronics Sensors > Temperature and Humidity Sensors > LM335AZ Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Analog Temp Sensor-voltage 2.95-3.01V 1CEL Round Through Hole Mount
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | TO-92 |
| Housing Material | Plastic |
| Mount | Through Hole |
| Number of Pins | 3 |
| Weight | 4.535924 g |
| Accuracy | 1 % |
| Ambient Temperature Range High | 100 °C |
| Max Operating Temperature | 100 °C |
| Max Supply Voltage | 5 V |
| Max Supply Voltage (DC) | 40 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 5 V |
| Min Supply Voltage (DC) | 5 V |
| Number of Channels | 1 |
| Operating Supply Current | 1 mA |
| Output Current | 450 µA |
| Output Type | Analog, Analog Voltage, Voltage |
| Output Voltage | 2.98 V |
| Packaging | Bulk |
| Schedule B | 8542390000 |
| Height | 5.33 mm |
| Length | 4.2 mm |
| Width | 1.27 mm |
Documentation for STMicroelectronics LM335AZ
| Datasheet | View & Download LM335AZ Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM335AZ Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM335AZ Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM335AZ Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM335AZ Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product category of LM335AZ?
What is the type of sensor in LM335AZ?
What is the brand of LM335AZ?
What is the voltage range of LM335AZ?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.







