Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > LM333K-STEEL-NOPB
LM333K STEEL/NOPB
| Part Number: | LM333K STEEL/NOPB |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > LM333K-STEEL-NOPB |
| Qty Available: | |
| Description: | IC Reg Linear 5V 150MA 8SOIC |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > LM333K-STEEL-NOPB Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
IC Reg Linear 5V 150MA 8SOIC
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | TO-3 |
| Mount | Through Hole |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Current Limit | 3 A |
| Min Input Voltage | -3 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Outputs | 1 |
| Number of Regulators | 1 |
| Output Current | 3 A |
| Output Voltage | -32 V |
| Polarity | Negative |
| Power Dissipation | 30 W |
Documentation for Texas Instruments LM333K STEEL/NOPB
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the brand of the product?
What is the package type of the product?
What is the maximum operating temperature of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.