Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > LM331AN-NOPB
LM331AN/NOPB
| Part Number: | LM331AN/NOPB |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > LM331AN-NOPB |
| Qty Available: | |
| Description: | Precision voltage-to-frequency converter with 1-Hz to 100-kHz full scale frequency 8-PDIP |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > LM331AN-NOPB Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Precision voltage-to-frequency converter with 1-Hz to 100-kHz full scale frequency 8-PDIP
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | PDIP |
| Contact Plating | Tin |
| Mount | Through Hole |
| Number of Pins | 8 |
| Weight | 930.006106 mg |
| Frequency | 100 kHz |
| Linearity | 0.01 % |
| Max Frequency | 100 kHz |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Max Supply Voltage | 40 V |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Min Supply Voltage | 4 V |
| Number of Circuits | 1 |
| Schedule B | 8542390000 |
| Supply Type | Single |
| Height | 5.08 mm |
| Length | 9.81 mm |
| Thickness | 3.9 mm |
| Width | 6.35 mm |
Documentation for Texas Instruments LM331AN/NOPB
| Datasheet | View & Download LM331AN-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM331AN-NOPB Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download LM331AN-NOPB Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download LM331AN-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM331AN-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM331AN-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM331AN-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM331AN-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM331AN-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM331AN-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM331AN-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM331AN-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM331AN-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM331AN-NOPB Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product category of LM331AN/NOPB?
What is the brand of LM331AN/NOPB?
What is the function of LM331AN/NOPB?
What is the package type of LM331AN/NOPB?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.






