Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > LM3302N
LM3302N
| Part Number: | LM3302N |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > LM3302N |
| Qty Available: | |
| Description: | Amplifier; Comparator; Quad Differential; 28 V; 0.8 mA (Typ.); 28 V; 3 nA (Typ.) |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > LM3302N Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Amplifier; Comparator; Quad Differential; 28 V; 0.8 mA (Typ.); 28 V; 3 nA (Typ.)
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | PDIP |
| Mount | Through Hole |
| Number of Pins | 14 |
| Weight | 927.99329 mg |
| Dual Supply Voltage | 9 V |
| Input Bias Current | 500 nA |
| Input Offset Voltage (Vos) | 20 mV |
| Max Dual Supply Voltage | 14 V |
| Max Input Current | 500 nA |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Power Dissipation | 1.05 W |
| Max Supply Current | 200 µA |
| Max Supply Voltage | 28 V |
| Min Dual Supply Voltage | 1 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 2 V |
| Nominal Supply Current | 800 µA |
| Number of Channels | 4 |
| Number of Circuits | 4 |
| Number of Elements | 4 |
| Output Current | 20 mA |
| Output Current per Channel | 6 mA |
| Output Type | TTL |
| Power Dissipation | 1.05 W |
| Quiescent Current | 800 µA |
| Response Time | 300 ns |
| Schedule B | 8542390000 |
| Type | General Purpose |
| Voltage Gain | 89.54 dB |
| Height | 5.08 mm |
| Length | 19.3 mm |
| Thickness | 3.9 mm |
| Width | 6.35 mm |
Documentation for Texas Instruments LM3302N
| Datasheet | View & Download LM3302N Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download LM3302N Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download LM3302N Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM3302N Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM3302N Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM3302N Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM3302N Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM3302N Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM3302N Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM3302N Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM3302N Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM3302N Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM3302N Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the supply voltage range of the product?
What is the output type of the product?
How many channels does the product have?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.









