Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > LM323K-STEEL-NOPB
LM323K STEEL/NOPB
| Part Number: | LM323K STEEL/NOPB |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > LM323K-STEEL-NOPB |
| Qty Available: | |
| Description: | 3A 5V Fixed Output Linear Regulator 2-TO-3 0 to 125 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > LM323K-STEEL-NOPB Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
3A 5V Fixed Output Linear Regulator 2-TO-3 0 to 125
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | TO-3 |
| Mount | Through Hole |
| Number of Pins | 2 |
| Accuracy | 1 % |
| Dropout Voltage | 1.9 V |
| Max Input Voltage | 20 V |
| Max Junction Temperature (Tj) | 125 °C |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Output Current | 3 A |
| Max Power Dissipation | 30 W |
| Max Supply Voltage | 20 V |
| Min Input Voltage | 7.5 V |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Min Output Voltage | 5 V |
| Min Supply Voltage | 7.5 V |
| Nominal Output Voltage | 5 V |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Outputs | 1 |
| Number of Regulators | 1 |
| Output Configuration | Positive |
| Output Current | 3 A |
| Output Type | Fixed |
| Output Voltage | 5 V |
| Packaging | Cut Tape |
| Polarity | Positive |
| Power Dissipation | 30 W |
| Power Rating | 30 W |
| Quiescent Current | 12 mA |
| Tolerance | 5 % |
| Height | 8.94 mm |
| Length | 38.94 mm |
| Thickness | 8.6 mm |
| Width | 25.4 mm |
| Case/Package | TO-3 |
| Mount | Through Hole |
| Number of Pins | 2 |
| Accuracy | 1 % |
| Dropout Voltage | 1.9 V |
| Max Input Voltage | 20 V |
| Max Junction Temperature (Tj) | 125 °C |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Output Current | 3 A |
| Max Power Dissipation | 30 W |
| Max Supply Voltage | 20 V |
| Min Input Voltage | 7.5 V |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Min Output Voltage | 5 V |
| Min Supply Voltage | 7.5 V |
| Nominal Output Voltage | 5 V |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Outputs | 1 |
| Number of Regulators | 1 |
| Output Configuration | Positive |
| Output Current | 3 A |
| Output Type | Fixed |
| Output Voltage | 5 V |
| Packaging | Cut Tape |
| Polarity | Positive |
| Power Dissipation | 30 W |
| Power Rating | 30 W |
| Quiescent Current | 12 mA |
| Tolerance | 5 % |
| Height | 8.94 mm |
| Length | 38.94 mm |
| Thickness | 8.6 mm |
| Width | 25.4 mm |
| Case/Package | TO-3 |
| Mount | Through Hole |
| Number of Pins | 2 |
| Accuracy | 1 % |
| Dropout Voltage | 1.9 V |
| Max Input Voltage | 20 V |
| Max Junction Temperature (Tj) | 125 °C |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Output Current | 3 A |
| Max Power Dissipation | 30 W |
| Max Supply Voltage | 20 V |
| Min Input Voltage | 7.5 V |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Min Output Voltage | 5 V |
| Min Supply Voltage | 7.5 V |
| Nominal Output Voltage | 5 V |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Outputs | 1 |
| Number of Regulators | 1 |
| Output Configuration | Positive |
| Output Current | 3 A |
| Output Type | Fixed |
| Output Voltage | 5 V |
| Packaging | Cut Tape |
| Polarity | Positive |
| Power Dissipation | 30 W |
| Power Rating | 30 W |
| Quiescent Current | 12 mA |
| Tolerance | 5 % |
| Height | 8.94 mm |
| Length | 38.94 mm |
| Thickness | 8.6 mm |
| Width | 25.4 mm |
Documentation for Texas Instruments LM323K STEEL/NOPB
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name?
What is the output voltage of the linear regulator?
What is the maximum output current of the linear regulator?
What is the package type of the linear regulator?
What is the product name and brand?
What is the output current of the linear regulator?
What is the maximum input voltage of the linear regulator?
What is the package type of the linear regulator?
What is the product name and brand?
What is the output voltage of the linear regulator?
What is the maximum output current of the linear regulator?
What is the package type of the linear regulator?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.




