Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > LM320T-15
LM320T-15
| Part Number: | LM320T-15 |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > LM320T-15 |
| Qty Available: | |
| Description: | 1.5-A, negative linear voltage regulator with high-PSRR 3-TO-220 0 to 125 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > LM320T-15 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
1.5-A, negative linear voltage regulator with high-PSRR 3-TO-220 0 to 125
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | TO-220 |
| Contact Plating | Lead, Tin |
| Mount | Through Hole |
| Number of Pins | 3 |
| Accuracy | 3 % |
| Max Input Voltage | -35 V |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Output Current | 1.5 A |
| Max Power Dissipation | 15 W |
| Min Input Voltage | -17.5 V |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Number of Outputs | 1 |
| Number of Regulators | 1 |
| Output Current | 1.5 A |
| Output Type | Fixed |
| Output Voltage | -15 V |
| Output Voltage Accuracy | 3 % |
| Packaging | Rail/Tube |
| Polarity | Negative |
| Power Dissipation | 15 W |
| Quiescent Current | 4 mA |
| Schedule B | 8542390000 |
| Height | 4.7 mm |
| Length | 14.986 mm |
| Thickness | 4.572 mm |
| Width | 10.16 mm |
Documentation for Texas Instruments LM320T-15
| Datasheet | View & Download LM320T-15 Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM320T-15 Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download LM320T-15 Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download LM320T-15 Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM320T-15 Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM320T-15 Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM320T-15 Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM320T-15 Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM320T-15 Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the maximum output current of the voltage regulator?
What is the package type of the voltage regulator?
Is the voltage regulator RoHS compliant?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.

