Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > LM320T-12
LM320T-12
| Part Number: | LM320T-12 |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > LM320T-12 |
| Qty Available: | |
| Description: | Standard Regulator -12V 1A 3-Pin (3+Tab) TO-220 Rail |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > LM320T-12 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Standard Regulator -12V 1A 3-Pin (3+Tab) TO-220 Rail
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | TO-220 |
| Mount | Through Hole |
| Number of Pins | 3 |
| Dropout Voltage | 2.5 V |
| Max Input Voltage | -14.5 V |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Input Voltage | -14.5 V |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Nominal Output Voltage | 12 V |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Current | 1.5 A |
| Output Voltage | -12 V |
| Output Voltage Accuracy | 3 % |
| Packaging | Bulk |
| Polarity | Negative |
| Power Dissipation | 15 W |
| Quiescent Current | 4 mA |
Documentation for Texas Instruments LM320T-12
| Datasheet | View & Download LM320T-12 Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM320T-12 Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number for this product?
What is the output voltage of this voltage regulator?
What is the maximum output current of this voltage regulator?
What is the package type of this voltage regulator?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.