Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > LM320LZ-5-0
LM320LZ-5.0
| Part Number: | LM320LZ-5.0 |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > LM320LZ-5-0 |
| Qty Available: | |
| Description: | Standard Regulator Neg -5V 0.1A 3-Pin TO-92 Box |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > LM320LZ-5-0 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Standard Regulator Neg -5V 0.1A 3-Pin TO-92 Box
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mount | Through Hole |
| Max Input Voltage | -35 V |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Max Output Current | 100 mA |
| Min Input Voltage | -7.3 V |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Type | Fixed |
| Output Voltage | -5 V |
| Packaging | Bulk |
| Polarity | Negative |
| Quiescent Current | 6 mA |
Documentation for Texas Instruments LM320LZ-5.0
| Datasheet | View & Download LM320LZ-5-0 Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and brand?
What is the type of regulator?
What is the output voltage and current of the regulator?
What is the package type of the regulator?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.