Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > LM317T-NOPB
LM317T/NOPB
| Part Number: | LM317T/NOPB |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > LM317T-NOPB |
| Qty Available: | |
| Description: | 1.5-A, 40-V, adjustable linear voltage regulator 3-TO-220 0 to 125 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > LM317T-NOPB Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
1.5-A, 40-V, adjustable linear voltage regulator 3-TO-220 0 to 125
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | TO-220 |
| Mount | Through Hole |
| Number of Pins | 3 |
| Weight | 2.299997 g |
| Current Rating | 1.5 A |
| Dropout Voltage | 2.25 V |
| Max Input Voltage | 40 V |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Output Current | 1.5 A |
| Max Output Voltage | 37 V |
| Max Supply Voltage | 40 V |
| Min Current Limit | 1.5 A |
| Min Input Voltage | 4.2 V |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Min Output Voltage | 1.2 V |
| Min Supply Voltage | 3 V |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Outputs | 1 |
| Number of Regulators | 1 |
| Output Current | 1.5 A |
| Output Type | Adjustable |
| Output Voltage | 37 V |
| Polarity | Positive |
| Power Supply Rejection Ratio (PSRR) | 80 dB |
| Quiescent Current | 3.5 mA |
| Reference Voltage | 1.25 V |
| Schedule B | 8542390000 |
| Termination | Through Hole |
| Tolerance | 5 % |
| Height | 4.7 mm |
| Length | 14.986 mm |
| Thickness | 4.572 mm |
| Width | 10.16 mm |
Documentation for Texas Instruments LM317T/NOPB
| Datasheet | View & Download LM317T-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM317T-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM317T-NOPB Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download LM317T-NOPB Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download LM317T-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM317T-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM317T-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM317T-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM317T-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM317T-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM317T-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM317T-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM317T-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM317T-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM317T-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM317T-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM317T-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM317T-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM317T-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM317T-NOPB Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and description?
What is the package type and temperature range of the LM317T/NOPB?
What is the maximum input voltage and output voltage of the LM317T/NOPB?
Is the LM317T/NOPB compliant with any industry standards or regulations?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.













