Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > LM317S-NOPB
LM317S/NOPB
| Part Number: | LM317S/NOPB |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > LM317S-NOPB |
| Qty Available: | |
| Description: | 1.5-A, 40-V, adjustable linear voltage regulator 3-DDPAK/TO-263 0 to 125 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > LM317S-NOPB Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
1.5-A, 40-V, adjustable linear voltage regulator 3-DDPAK/TO-263 0 to 125
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | TO-263 |
| Contact Plating | Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 3 |
| Weight | 1.59999 g |
| Current Rating | 1 A |
| Dropout Voltage | 2.25 V |
| Max Input Voltage | 40 V |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Output Current | 1.5 A |
| Max Output Voltage | 37 V |
| Max Supply Voltage | 40 V |
| Min Current Limit | 1.5 A |
| Min Input Voltage | 4.2 V |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Min Output Voltage | 1.2 V |
| Min Supply Voltage | 3 V |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Outputs | 1 |
| Number of Regulators | 1 |
| Output Current | 1.5 A |
| Output Type | Adjustable |
| Output Voltage | 37 V |
| Polarity | Positive |
| Power Supply Rejection Ratio (PSRR) | 80 dB |
| Quiescent Current | 3.5 mA |
| Reference Voltage | 1.25 V |
| Schedule B | 8542390000 |
| Termination | SMD/SMT |
| Tolerance | 5 % |
| Height | 4.83 mm |
| Length | 10.18 mm |
| Thickness | 4.44 mm |
| Width | 8.41 mm |
| Case/Package | TO-263 |
| Contact Plating | Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 3 |
| Weight | 1.59999 g |
| Current Rating | 1 A |
| Dropout Voltage | 2.25 V |
| Max Input Voltage | 40 V |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Output Current | 1.5 A |
| Max Output Voltage | 37 V |
| Max Supply Voltage | 40 V |
| Min Current Limit | 1.5 A |
| Min Input Voltage | 4.2 V |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Min Output Voltage | 1.2 V |
| Min Supply Voltage | 3 V |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Outputs | 1 |
| Number of Regulators | 1 |
| Output Current | 1.5 A |
| Output Type | Adjustable |
| Output Voltage | 37 V |
| Polarity | Positive |
| Power Supply Rejection Ratio (PSRR) | 80 dB |
| Quiescent Current | 3.5 mA |
| Reference Voltage | 1.25 V |
| Schedule B | 8542390000 |
| Termination | SMD/SMT |
| Tolerance | 5 % |
| Height | 4.83 mm |
| Length | 10.18 mm |
| Thickness | 4.44 mm |
| Width | 8.41 mm |
Documentation for Texas Instruments LM317S/NOPB
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the voltage range of the adjustable linear voltage regulator?
What is the package type of the voltage regulator?
What is the maximum output current of the voltage regulator?
What is the product name and description?
What is the package type and dimensions of the product?
What is the maximum input voltage and maximum output voltage of the product?
What is the current rating and dropout voltage of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.








