Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > LM317MKTPR
LM317MKTPR
| Part Number: | LM317MKTPR |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > LM317MKTPR |
| Qty Available: | |
| Description: | LDO Regulator Pos 1.25V to 37V 0.5A 3-Pin(2+Tab) PFM T/R |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > LM317MKTPR Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
LDO Regulator Pos 1.25V to 37V 0.5A 3-Pin(2+Tab) PFM T/R
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | TO-252-3 |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 2 |
| Max Input Voltage | 40 V |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Current Limit | 500 mA |
| Min Input Voltage | 4.2 V |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Number of Outputs | 1 |
| Number of Regulators | 1 |
| Output Current | 500 mA |
| Output Type | Adjustable |
| Output Voltage | 37 V |
| Packaging | Tape and Reel |
| Polarity | Positive |
| Quiescent Current | 3.5 mA |
Documentation for Texas Instruments LM317MKTPR
| Datasheet | View & Download LM317MKTPR Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM317MKTPR Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM317MKTPR Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download LM317MKTPR Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download LM317MKTPR Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM317MKTPR Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM317MKTPR Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and brand?
What is the voltage range of the LDO regulator?
What is the maximum output current of the regulator?
What is the package type of the LM317MKTPR?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.

