Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > LM317MDT-NOPB
LM317MDT/NOPB
| Part Number: | LM317MDT/NOPB |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > LM317MDT-NOPB |
| Qty Available: | |
| Description: | ADJUSTABLE LINEAR REGULATOR, 1.2V TO 37V; MSL: MSL 2 - 1 an; SVHC: No SVHC (15-Jan-2019) |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > LM317MDT-NOPB Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
ADJUSTABLE LINEAR REGULATOR, 1.2V TO 37V; MSL: MSL 2 - 1 an; SVHC: No SVHC (15-Jan-2019)
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | TO-252 |
| Contact Plating | Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 3 |
| Weight | 113.398093 g |
| Dropout Voltage | 2.25 V |
| Max Input Voltage | 40 V |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Output Current | 500 mA |
| Max Output Voltage | 37 V |
| Min Current Limit | 500 mA |
| Min Input Voltage | 4.2 V |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Min Output Voltage | 1.2 V |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Outputs | 1 |
| Number of Regulators | 1 |
| Output Current | 500 mA |
| Output Type | Adjustable |
| Output Voltage | 37 V |
| Polarity | Positive |
| Power Supply Rejection Ratio (PSRR) | 80 dB |
| Quiescent Current | 3.5 mA |
| Reference Voltage | 1.25 V |
| Schedule B | 8542390000 |
| Height | 2.55 mm |
| Length | 6.58 mm |
| Thickness | 2.3 mm |
| Width | 6.1 mm |
Documentation for Texas Instruments LM317MDT/NOPB
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name?
What is the voltage range of the adjustable linear regulator?
What is the maximum output current of the regulator?
Is the LM317MDT/NOPB compliant with RoHS regulations?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.







