Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > LM317MDCYR
LM317MDCYR
| Part Number: | LM317MDCYR |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > LM317MDCYR |
| Qty Available: | |
| Description: | 500-mA, 40-V, adjustable linear voltage regulator 4-SOT-223 -40 to 125 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > LM317MDCYR Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
500-mA, 40-V, adjustable linear voltage regulator 4-SOT-223 -40 to 125
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOT-223 |
| Contact Plating | Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 4 |
| Weight | 188.014037 mg |
| Max Input Voltage | 40 V |
| Max Junction Temperature (Tj) | 125 °C |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Output Current | 500 mA |
| Max Output Voltage | 37 V |
| Max Supply Voltage | 40 V |
| Min Input Voltage | 4.2 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Output Voltage | 1.25 V |
| Min Supply Voltage | 2.5 V |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Outputs | 1 |
| Number of Regulators | 1 |
| Output Current | 500 mA |
| Output Type | Adjustable |
| Output Voltage | 37 V |
| Packaging | Digi-Reel® |
| Polarity | Positive |
| Power Supply Rejection Ratio (PSRR) | 80 dB |
| Quiescent Current | 3.5 mA |
| Reference Voltage | 1.3 V |
| Schedule B | 8542390000 |
| Height | 1.8 mm |
| Length | 6.5 mm |
| Thickness | 1.6 mm |
| Width | 3.5 mm |
Documentation for Texas Instruments LM317MDCYR
| Datasheet | View & Download LM317MDCYR Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download LM317MDCYR Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download LM317MDCYR Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM317MDCYR Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM317MDCYR Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM317MDCYR Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM317MDCYR Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM317MDCYR Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM317MDCYR Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM317MDCYR Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM317MDCYR Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM317MDCYR Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM317MDCYR Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM317MDCYR Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the maximum output current of the voltage regulator?
What is the minimum input voltage required for the voltage regulator?
What is the maximum input voltage the voltage regulator can handle?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.






