Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > LM317LMX-NOPB
LM317LMX/NOPB
| Part Number: | LM317LMX/NOPB |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > LM317LMX-NOPB |
| Qty Available: | |
| Description: | 100-mA, 40-V, high-PSRR, adjustable linear voltage regulator 8-SOIC -40 to 125 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > LM317LMX-NOPB Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
100-mA, 40-V, high-PSRR, adjustable linear voltage regulator 8-SOIC -40 to 125
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Contact Plating | Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 8 |
| Dropout Voltage | 1.8 V |
| Max Input Voltage | 40 V |
| Max Junction Temperature (Tj) | 125 °C |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Output Current | 100 mA |
| Max Output Voltage | 37 V |
| Max Power Dissipation | 625 mW |
| Max Supply Voltage | 40 V |
| Min Input Voltage | 4.2 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Output Voltage | 1.2 V |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Current | 100 mA |
| Output Type | Adjustable |
| Output Voltage | 37 V |
| Packaging | Cut Tape |
| Polarity | Positive |
| Power Supply Rejection Ratio (PSRR) | 80 dB |
| Quiescent Current | 120 µA |
| Reference Voltage | 1.3 V |
| Schedule B | 8542390000 |
| Voltage | 37 V |
| Height | 1.75 mm |
| Length | 4.9 mm |
| Thickness | 1.58 mm |
| Width | 3.91 mm |
Documentation for Texas Instruments LM317LMX/NOPB
| Datasheet | View & Download LM317LMX-NOPB Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download LM317LMX-NOPB Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download LM317LMX-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM317LMX-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM317LMX-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM317LMX-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM317LMX-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM317LMX-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM317LMX-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM317LMX-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM317LMX-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM317LMX-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM317LMX-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM317LMX-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM317LMX-NOPB Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the maximum output voltage of the product?
What is the package type of the product?
Is the product compliant with RoHS regulations?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.













