Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > LM317LM-NOPB
LM317LM/NOPB
| Part Number: | LM317LM/NOPB |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > LM317LM-NOPB |
| Qty Available: | |
| Description: | 100-mA, 40-V, high-PSRR, adjustable linear voltage regulator 8-SOIC -40 to 125 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > LM317LM-NOPB Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
100-mA, 40-V, high-PSRR, adjustable linear voltage regulator 8-SOIC -40 to 125
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Contact Plating | Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 8 |
| Current Rating | 1 A |
| Dropout Voltage | 1.8 V |
| Max Input Voltage | 40 V |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Output Current | 100 mA |
| Max Output Voltage | 37 V |
| Max Power Dissipation | 625 mW |
| Max Supply Voltage | 40 V |
| Min Current Limit | 100 mA |
| Min Input Voltage | 4.2 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Output Voltage | 1.2 V |
| Min Supply Voltage | 3 V |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Outputs | 1 |
| Number of Regulators | 1 |
| Output Configuration | Positive |
| Output Current | 100 mA |
| Output Type | Adjustable |
| Output Voltage | 37 V |
| Polarity | Positive |
| Power Rating | 625 mW |
| Power Supply Rejection Ratio (PSRR) | 80 dB |
| Quiescent Current | 120 µA |
| Reference Voltage | 1.3 V |
| Schedule B | 8542390000 |
| Termination | SMD/SMT |
| Tolerance | 5 % |
| Voltage | 37 V |
| Height | 1.75 mm |
| Length | 4.9 mm |
| Thickness | 1.58 mm |
| Width | 3.91 mm |
Documentation for Texas Instruments LM317LM/NOPB
| Datasheet | View & Download LM317LM-NOPB Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download LM317LM-NOPB Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download LM317LM-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM317LM-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM317LM-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM317LM-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM317LM-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM317LM-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM317LM-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM317LM-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM317LM-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM317LM-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM317LM-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM317LM-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM317LM-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM317LM-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM317LM-NOPB Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and model number?
What is the function of this product?
What is the package type and number of pins?
What is the maximum output voltage and current of this voltage regulator?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.











