Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > LM317LCDR
LM317LCDR
| Part Number: | LM317LCDR |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > LM317LCDR |
| Qty Available: | |
| Description: | 100-mA, 35-V, adjustable linear voltage regulator 8-SOIC 0 to 125 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > LM317LCDR Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
100-mA, 35-V, adjustable linear voltage regulator 8-SOIC 0 to 125
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Contact Plating | Gold |
| Number of Pins | 8 |
| Weight | 72.603129 mg |
| Dropout Voltage | 2.5 V |
| Max Input Voltage | 38 V |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Output Current | 100 mA |
| Max Output Voltage | 32 V |
| Min Input Voltage | 3.7 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Output Voltage | 1.2 V |
| Number of Outputs | 1 |
| Number of Regulators | 1 |
| Output Current | 100 mA |
| Output Type | Adjustable |
| Output Voltage | 32 V |
| Packaging | Digi-Reel® |
| Polarity | Positive |
| Power Supply Rejection Ratio (PSRR) | 80 dB |
| Quiescent Current | 1.5 mA |
| Reference Voltage | 1.3 V |
| Schedule B | 8542390000 |
| Height | 1.75 mm |
| Length | 4.9 mm |
| Thickness | 1.58 mm |
| Width | 3.91 mm |
Documentation for Texas Instruments LM317LCDR
| Datasheet | View & Download LM317LCDR Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM317LCDR Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download LM317LCDR Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download LM317LCDR Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM317LCDR Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM317LCDR Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM317LCDR Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM317LCDR Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM317LCDR Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM317LCDR Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM317LCDR Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM317LCDR Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM317LCDR Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM317LCDR Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM317LCDR Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM317LCDR Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM317LCDR Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and description?
What is the input and output voltage range of the LM317LCDR?
What is the package type and number of pins for the LM317LCDR?
What is the power supply rejection ratio (PSRR) of the LM317LCDR?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.








