Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > LM317K-STEEL-NOPB
LM317K STEEL/NOPB
| Part Number: | LM317K STEEL/NOPB |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > LM317K-STEEL-NOPB |
| Qty Available: | |
| Description: | LDO Regulator Pos 1.2V to 37V 1.5A 3-Pin(2+Tab) TO-3 Tray |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > LM317K-STEEL-NOPB Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
LDO Regulator Pos 1.2V to 37V 1.5A 3-Pin(2+Tab) TO-3 Tray
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | TO-3-2 |
| Number of Pins | 2 |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Supply Voltage | 37 V |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Min Supply Voltage | 1.25 V |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Current | 1.5 A |
| Output Type | Adjustable |
| Output Voltage | 1.2 V |
| Schedule B | 8542390000 |
| Height | 8.94 mm |
| Length | 38.94 mm |
| Thickness | 8.6 mm |
| Width | 25.4 mm |
| Case/Package | TO-3-2 |
| Number of Pins | 2 |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Supply Voltage | 37 V |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Min Supply Voltage | 1.25 V |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Current | 1.5 A |
| Output Type | Adjustable |
| Output Voltage | 1.2 V |
| Schedule B | 8542390000 |
| Height | 8.94 mm |
| Length | 38.94 mm |
| Thickness | 8.6 mm |
| Width | 25.4 mm |
Documentation for Texas Instruments LM317K STEEL/NOPB
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name?
What is the category of this product?
What is the maximum operating temperature of this product?
What is the output current of this product?
What is the product name and brand?
What is the function of this product?
What is the input voltage range for this product?
What is the maximum output current of this product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.




