Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > LM317HVK-STEEL
LM317HVK STEEL
| Part Number: | LM317HVK STEEL |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > LM317HVK-STEEL |
| Qty Available: | |
| Description: | 60V Input, 1.5A Adjustable Output Linear Regulator 2-TO-3 0 to 0 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > LM317HVK-STEEL Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
60V Input, 1.5A Adjustable Output Linear Regulator 2-TO-3 0 to 0
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | TO-3 |
| Number of Pins | 2 |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Current | 1.5 A |
| Output Voltage | 1.2 V |
| Packaging | Bulk |
| Height | 8.94 mm |
| Length | 38.94 mm |
| Thickness | 8.6 mm |
| Width | 25.4 mm |
| Case/Package | TO-3 |
| Number of Pins | 2 |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Current | 1.5 A |
| Output Voltage | 1.2 V |
| Packaging | Bulk |
| Height | 8.94 mm |
| Length | 38.94 mm |
| Thickness | 8.6 mm |
| Width | 25.4 mm |
Documentation for Texas Instruments LM317HVK STEEL
| Datasheet | View & Download LM317HVK-STEEL Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download LM317HVK-STEEL Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download LM317HVK-STEEL Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM317HVK-STEEL Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM317HVK-STEEL Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM317HVK-STEEL Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM317HVK-STEEL Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM317HVK-STEEL Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download LM317HVK-STEEL Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download LM317HVK-STEEL Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM317HVK-STEEL Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM317HVK-STEEL Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM317HVK-STEEL Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM317HVK-STEEL Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and brand?
What is the maximum output current for this linear regulator?
What is the input voltage range for this linear regulator?
What is the package type for this linear regulator?
What is the product name and brand?
What is the input voltage range of the linear regulator?
How many pins does the LM317HVK STEEL have?
What is the maximum output current of the linear regulator?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.



