Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > LM317AT-NOPB
LM317AT/NOPB
| Part Number: | LM317AT/NOPB |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > LM317AT-NOPB |
| Qty Available: | |
| Description: | 1.5-A, 40-V, adjustable linear voltage regulator with high-accuracy 3-TO-220 -40 to 125 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > LM317AT-NOPB Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
1.5-A, 40-V, adjustable linear voltage regulator with high-accuracy 3-TO-220 -40 to 125
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | TO-220 |
| Contact Plating | Tin |
| Mount | Through Hole |
| Number of Pins | 3 |
| Weight | 2.299997 g |
| Accuracy | 1 % |
| Current Rating | 1.5 A |
| Dropout Voltage | 170 mV |
| Max Input Voltage | 40 V |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Output Current | 1.5 A |
| Max Output Voltage | 37 V |
| Max Supply Voltage | 40 V |
| Min Input Voltage | 4.2 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Output Voltage | 1.2 V |
| Min Supply Voltage | 3 V |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Current | 1.5 A |
| Output Type | Adjustable |
| Output Voltage | 37 V |
| Output Voltage Accuracy | 1 % |
| Polarity | Positive |
| Power Supply Rejection Ratio (PSRR) | 80 dB |
| Quiescent Current | 60 µA |
| Reference Voltage | 1.262 V |
| Schedule B | 8542390000 |
| Termination | Through Hole |
| Tolerance | 2 % |
| Height | 4.7 mm |
| Length | 14.986 mm |
| Thickness | 4.572 mm |
| Width | 10.16 mm |
Documentation for Texas Instruments LM317AT/NOPB
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the brand of the adjustable linear voltage regulator?
What is the part number of the adjustable linear voltage regulator?
What is the maximum output voltage of the adjustable linear voltage regulator?
What is the minimum operating temperature of the adjustable linear voltage regulator?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.










