Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > LM317AEMPX-NOPB
LM317AEMPX/NOPB
| Part Number: | LM317AEMPX/NOPB |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > LM317AEMPX-NOPB |
| Qty Available: | |
| Description: | 1.5-A, 40-V, adjustable linear voltage regulator with high-accuracy 4-SOT-223 -40 to 125 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > LM317AEMPX-NOPB Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
1.5-A, 40-V, adjustable linear voltage regulator with high-accuracy 4-SOT-223 -40 to 125
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOT-223 |
| Contact Plating | Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 4 |
| Weight | 188.014037 mg |
| Accuracy | 1 % |
| Dropout Voltage | 170 mV |
| Max Input Voltage | 40 V |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Output Current | 1 A |
| Max Output Voltage | 37 V |
| Max Supply Voltage | 40 V |
| Min Current Limit | 1.5 A |
| Min Input Voltage | 4.2 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Output Voltage | 1.2 V |
| Min Supply Voltage | 3 V |
| Number of Outputs | 1 |
| Number of Regulators | 1 |
| Output Current | 1 A |
| Output Type | Adjustable |
| Output Voltage | 37 V |
| Output Voltage Accuracy | 1 % |
| Packaging | Cut Tape |
| Polarity | Positive |
| Power Supply Rejection Ratio (PSRR) | 80 dB |
| Quiescent Current | 60 µA |
| Reference Voltage | 1.262 V |
| Schedule B | 8542390000 |
| Termination | SMD/SMT |
| Height | 1.8 mm |
| Length | 6.5 mm |
| Thickness | 1.6 mm |
| Width | 3.5 mm |
Documentation for Texas Instruments LM317AEMPX/NOPB
| Datasheet | View & Download LM317AEMPX-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM317AEMPX-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM317AEMPX-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM317AEMPX-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM317AEMPX-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM317AEMPX-NOPB Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download LM317AEMPX-NOPB Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download LM317AEMPX-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM317AEMPX-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM317AEMPX-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM317AEMPX-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM317AEMPX-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM317AEMPX-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM317AEMPX-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM317AEMPX-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM317AEMPX-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM317AEMPX-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM317AEMPX-NOPB Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and brand?
What is the type of voltage regulator?
What is the maximum output voltage?
What is the package type of the voltage regulator?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.


