Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > LM309K-STEEL
LM309K STEEL
| Part Number: | LM309K STEEL |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > LM309K-STEEL |
| Qty Available: | |
| Description: | 1A 5V output linear regulator / LDO in hermetic packages 2-TO-3 0 to 125 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > LM309K-STEEL Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
1A 5V output linear regulator / LDO in hermetic packages 2-TO-3 0 to 125
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | TO-3 |
| Number of Pins | 2 |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Current | 1.5 A |
| Output Voltage | 5 V |
| Schedule B | 8542390000 |
| Height | 8.94 mm |
| Length | 38.94 mm |
| Thickness | 8.6 mm |
| Width | 25.4 mm |
Documentation for Texas Instruments LM309K STEEL
| Technical Drawing | View & Download LM309K-STEEL Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download LM309K-STEEL Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM309K-STEEL Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and brand?
What is the output current and voltage of the product?
What is the package type and number of pins?
Is the product compliant with RoHS regulations?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.


