Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > LM309H
LM309H
| Part Number: | LM309H |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > LM309H |
| Qty Available: | |
| Description: | 1A 5V output linear regulator / LDO in hermetic packages 3-TO 0 to 125 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > LM309H Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
1A 5V output linear regulator / LDO in hermetic packages 3-TO 0 to 125
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | TO-39 |
| Mount | Through Hole |
| Number of Pins | 3 |
| Dropout Voltage | 1.95 V |
| Max Input Voltage | 35 V |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Output Current | 1 A |
| Min Input Voltage | 7.1 V |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Number of Outputs | 1 |
| Number of Regulators | 1 |
| Output Current | 1 A |
| Output Type | Fixed |
| Output Voltage | 5.05 V |
| Packaging | Box |
| Polarity | Positive |
| Power Supply Rejection Ratio (PSRR) | 50 dB |
| Quiescent Current | 10 mA |
| Height | 0 m |
| Length | 8.255 mm |
| Thickness | 4.445 mm |
| Width | 8.255 mm |
Documentation for Texas Instruments LM309H
| Technical Drawing | View & Download LM309H Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download LM309H Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM309H Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM309H Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM309H Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and brand?
What is the maximum output current of the LM309H?
What is the output voltage of the LM309H?
What is the package type of the LM309H?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.



