Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > LM2990S-12-NOPB
LM2990S-12/NOPB
| Part Number: | LM2990S-12/NOPB |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > LM2990S-12-NOPB |
| Qty Available: | |
| Description: | 1-A, negative low-dropout voltage regulator 3-DDPAK/TO-263 -40 to 125 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > LM2990S-12-NOPB Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
1-A, negative low-dropout voltage regulator 3-DDPAK/TO-263 -40 to 125
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | TO-263 |
| Contact Plating | Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 3 |
| Weight | 113.398093 g |
| Accuracy | 5 % |
| Current Rating | 1.5 kA |
| Dropout Voltage | 600 mV |
| Max Input Voltage | 300 mV |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Output Current | 1 A |
| Max Output Voltage | -12 V |
| Max Supply Voltage | 300 mV |
| Min Input Voltage | -26 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | -1 V |
| Nominal Output Voltage | -12 V |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Current | 1.5 A |
| Output Type | Fixed |
| Output Voltage | -12 V |
| Output Voltage Accuracy | 5 % |
| Polarity | Negative |
| Quiescent Current | 5 mA |
| Schedule B | 8542390000 |
| Termination | SMD/SMT |
| Height | 4.83 mm |
| Length | 10.18 mm |
| Thickness | 4.44 mm |
| Width | 8.41 mm |
Documentation for Texas Instruments LM2990S-12/NOPB
| Technical Drawing | View & Download LM2990S-12-NOPB Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download LM2990S-12-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2990S-12-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2990S-12-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2990S-12-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2990S-12-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2990S-12-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2990S-12-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2990S-12-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2990S-12-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2990S-12-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2990S-12-NOPB Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the voltage rating of the voltage regulator?
What is the maximum output current of the voltage regulator?
What is the package type of the voltage regulator?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.









