Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > LM2941T-NOPB
LM2941T/NOPB
| Part Number: | LM2941T/NOPB |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > LM2941T-NOPB |
| Qty Available: | |
| Description: | LDO Regulator Pos 5V to 20V 1A 5-Pin(5+Tab) TO-220 Tube |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > LM2941T-NOPB Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
LDO Regulator Pos 5V to 20V 1A 5-Pin(5+Tab) TO-220 Tube
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | TO-220 |
| Contact Plating | Tin |
| Mount | Through Hole |
| Number of Pins | 5 |
| Weight | 113.398093 g |
| Dropout Voltage | 500 mV |
| Max Input Voltage | 26 V |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Output Current | 1 A |
| Max Output Voltage | 20 V |
| Min Input Voltage | -15 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Output Voltage | 5 V |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Current | 1 A |
| Output Type | Adjustable |
| Output Voltage | 20 V |
| Polarity | Positive |
| Quiescent Current | 15 mA |
| Reference Voltage | 1.313 V |
| Schedule B | 8542390000 |
| Height | 4.7 mm |
| Length | 10.16 mm |
| Thickness | 4.58 mm |
| Width | 8.51 mm |
Documentation for Texas Instruments LM2941T/NOPB
| Technical Drawing | View & Download LM2941T-NOPB Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download LM2941T-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2941T-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2941T-NOPB Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download LM2941T-NOPB Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download LM2941T-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2941T-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2941T-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2941T-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2941T-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2941T-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2941T-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2941T-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2941T-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2941T-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2941T-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2941T-NOPB Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the input voltage range of the product?
What is the maximum output current of the product?
What is the package type of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.













