Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > LM2941SX-NOPB
LM2941SX/NOPB
| Part Number: | LM2941SX/NOPB |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > LM2941SX-NOPB |
| Qty Available: | |
| Description: | Adjustable Ldo Voltage Regulator, 5V to 20V, 1A, TO-263-5, Full Reel |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > LM2941SX-NOPB Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Adjustable Ldo Voltage Regulator, 5V to 20V, 1A, TO-263-5, Full Reel
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | TO-263 |
| Contact Plating | Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 5 |
| Weight | 113.398093 g |
| Accuracy | 5 % |
| Dropout Voltage | 500 mV |
| Max Input Voltage | 26 V |
| Max Junction Temperature (Tj) | 150 °C |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Output Current | 1 A |
| Max Output Voltage | 20 V |
| Max Supply Voltage | 26 V |
| Min Input Voltage | -15 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Output Voltage | 5 V |
| Min Supply Voltage | 6 V |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Current | 1 A |
| Output Type | Adjustable |
| Output Voltage | 20 V |
| Packaging | Cut Tape |
| Polarity | Positive |
| Quiescent Current | 15 mA |
| Reference Voltage | 1.313 V |
| Schedule B | 8542390000 |
| Height | 4.83 mm |
| Length | 10.16 mm |
| Thickness | 4.58 mm |
| Width | 8.42 mm |
Documentation for Texas Instruments LM2941SX/NOPB
| Datasheet | View & Download LM2941SX-NOPB Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download LM2941SX-NOPB Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download LM2941SX-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2941SX-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2941SX-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2941SX-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2941SX-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2941SX-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2941SX-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2941SX-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2941SX-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2941SX-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2941SX-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2941SX-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2941SX-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2941SX-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2941SX-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2941SX-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2941SX-NOPB Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the type of product?
What is the product name and brand?
What is the input voltage range?
What is the maximum output current?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.










