Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > LM2941S
LM2941S
| Part Number: | LM2941S |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > LM2941S |
| Qty Available: | |
| Description: | LDO Regulator Pos 5V to 20V 1A 6-Pin(5+Tab) TO-263 Rail |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > LM2941S Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
LDO Regulator Pos 5V to 20V 1A 6-Pin(5+Tab) TO-263 Rail
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | TO-263 |
| Contact Plating | Lead, Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 5 |
| Current Rating | 1 A |
| Dropout Voltage | 500 mV |
| Max Input Voltage | 26 V |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Output Current | 1 A |
| Max Output Voltage | 20 V |
| Min Input Voltage | -15 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Output Voltage | 5 V |
| Number of Outputs | 1 |
| Number of Regulators | 1 |
| Output Current | 1 A |
| Output Type | Adjustable |
| Output Voltage | 20 V |
| Polarity | Positive |
| Quiescent Current | 15 mA |
| Reference Voltage | 1.313 V |
| Schedule B | 8542390000 |
| Height | 4.83 mm |
| Length | 10.16 mm |
| Thickness | 4.58 mm |
| Width | 8.42 mm |
Documentation for Texas Instruments LM2941S
| Datasheet | View & Download LM2941S Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2941S Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download LM2941S Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download LM2941S Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2941S Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2941S Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2941S Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2941S Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2941S Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2941S Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2941S Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2941S Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the voltage range of the LDO regulator?
What is the product name and brand?
What is the maximum output current of the LM2941S?
What is the package type of the LM2941S?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.



