Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > LM2940T-8-0
LM2940T-8.0
| Part Number: | LM2940T-8.0 |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > LM2940T-8-0 |
| Qty Available: | |
| Description: | 1-A, 26-V, high-PSRR, low-dropout voltage regulator 3-TO-220 -40 to 125 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > LM2940T-8-0 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
1-A, 26-V, high-PSRR, low-dropout voltage regulator 3-TO-220 -40 to 125
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | TO-220 |
| Mount | Through Hole |
| Number of Pins | 3 |
| Dropout Voltage | 500 mV |
| Max Input Voltage | 26 V |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Output Current | 1 A |
| Min Input Voltage | 9.4 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Nominal Output Voltage | 8 V |
| Number of Outputs | 1 |
| Number of Regulators | 1 |
| Output Current | 1 A |
| Output Type | Fixed |
| Output Voltage | 8 V |
| Polarity | Positive |
| Quiescent Current | 10 mA |
| Schedule B | 8542390000 |
| Height | 4.7 mm |
| Length | 14.986 mm |
| Thickness | 4.572 mm |
| Width | 10.16 mm |
Documentation for Texas Instruments LM2940T-8.0
| Datasheet | View & Download LM2940T-8-0 Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2940T-8-0 Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2940T-8-0 Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download LM2940T-8-0 Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download LM2940T-8-0 Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2940T-8-0 Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2940T-8-0 Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2940T-8-0 Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2940T-8-0 Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2940T-8-0 Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2940T-8-0 Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2940T-8-0 Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number for this product?
What is the maximum input voltage for this voltage regulator?
What is the output current of this voltage regulator?
What is the package type of this voltage regulator?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.


