Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > LM2940T-5-0-NOPB
LM2940T-5.0/NOPB
| Part Number: | LM2940T-5.0/NOPB |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > LM2940T-5-0-NOPB |
| Qty Available: | |
| Description: | Regulator; Low Dropout; TO-220; 1A O/p; 5V; 0.5 V (typ.) @ +25C; -40 to +125 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > LM2940T-5-0-NOPB Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Regulator; Low Dropout; TO-220; 1A O/p; 5V; 0.5 V (typ.) @ +25C; -40 to +125
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | TO-220 |
| Contact Plating | Tin |
| Mount | Through Hole |
| Number of Pins | 3 |
| Weight | 4.535924 g |
| Dropout Voltage | 500 mV |
| Max Input Voltage | 26 V |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Output Current | 1 A |
| Min Input Voltage | 6.25 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Nominal Output Voltage | 5 V |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Current | 1 A |
| Output Type | Fixed |
| Output Voltage | 5 V |
| Polarity | Positive |
| Quiescent Current | 15 mA |
| Schedule B | 8542390000 |
| Voltage | 5 V |
| Height | 4.7 mm |
| Length | 14.986 mm |
| Thickness | 4.572 mm |
| Width | 10.16 mm |
| Case/Package | TO-220 |
| Contact Plating | Tin |
| Mount | Through Hole |
| Number of Pins | 3 |
| Weight | 4.535924 g |
| Dropout Voltage | 500 mV |
| Max Input Voltage | 26 V |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Output Current | 1 A |
| Min Input Voltage | 6.25 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Nominal Output Voltage | 5 V |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Current | 1 A |
| Output Type | Fixed |
| Output Voltage | 5 V |
| Polarity | Positive |
| Quiescent Current | 15 mA |
| Schedule B | 8542390000 |
| Voltage | 5 V |
| Height | 4.7 mm |
| Length | 14.986 mm |
| Thickness | 4.572 mm |
| Width | 10.16 mm |
Documentation for Texas Instruments LM2940T-5.0/NOPB
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the output voltage of the regulator?
What is the part number of the product?
What is the maximum operating temperature of the regulator?
What is the weight of the regulator?
What is the part number of the product?
What is the maximum output current of the regulator?
What is the output voltage of the regulator?
What is the package type of the regulator?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.











