Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > LM2940IMP-5-0-NOPB
LM2940IMP-5.0/NOPB
| Part Number: | LM2940IMP-5.0/NOPB |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > LM2940IMP-5-0-NOPB |
| Qty Available: | |
| Description: | Texas Instruments - LM2940IMP-5.0/NOPB - Ldo Voltage Regulator, 5V, 1A, SOT-223-4 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > LM2940IMP-5-0-NOPB Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Texas Instruments - LM2940IMP-5.0/NOPB - Ldo Voltage Regulator, 5V, 1A, SOT-223-4
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOT-223 |
| Contact Plating | Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 4 |
| Current Rating | 1 A |
| Dropout Voltage | 500 mV |
| Max Input Voltage | 26 V |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Output Current | 1 A |
| Max Supply Voltage | 26 V |
| Min Input Voltage | 6.25 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 6.25 V |
| Nominal Output Voltage | 5 V |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Current | 1 A |
| Output Type | Fixed |
| Output Voltage | 5 V |
| Packaging | Tape and Reel |
| Polarity | Positive |
| Quiescent Current | 15 mA |
| Schedule B | 8542390000 |
| Termination | SMD/SMT |
| Height | 1.8 mm |
| Length | 6.5 mm |
| Thickness | 1.6 mm |
| Width | 3.5 mm |
Documentation for Texas Instruments LM2940IMP-5.0/NOPB
| Datasheet | View & Download LM2940IMP-5-0-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2940IMP-5-0-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2940IMP-5-0-NOPB Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download LM2940IMP-5-0-NOPB Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download LM2940IMP-5-0-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2940IMP-5-0-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2940IMP-5-0-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2940IMP-5-0-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2940IMP-5-0-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2940IMP-5-0-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2940IMP-5-0-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2940IMP-5-0-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2940IMP-5-0-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2940IMP-5-0-NOPB Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the LDO voltage regulator?
What is the output voltage of the voltage regulator?
What is the maximum input voltage for the voltage regulator?
What is the current rating of the voltage regulator?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.






