Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > LM2940CT-9-0-NOPB
LM2940CT-9.0/NOPB
| Part Number: | LM2940CT-9.0/NOPB |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > LM2940CT-9-0-NOPB |
| Qty Available: | |
| Description: | 1-A, 26-V, high-PSRR, low-dropout voltage regulator 3-TO-220 0 to 125 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > LM2940CT-9-0-NOPB Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
1-A, 26-V, high-PSRR, low-dropout voltage regulator 3-TO-220 0 to 125
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | TO-220 |
| Mount | Through Hole |
| Number of Pins | 3 |
| Weight | 113.398093 g |
| Dropout Voltage | 800 mV |
| Max Input Voltage | 26 V |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Output Current | 1 A |
| Max Output Voltage | 9 V |
| Max Supply Current | 15 mA |
| Max Supply Voltage | 26 V |
| Min Input Voltage | 10.5 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 11 V |
| Nominal Output Voltage | 9 V |
| Number of Outputs | 1 |
| Number of Regulators | 1 |
| Output Configuration | Positive |
| Output Current | 1 A |
| Output Type | Fixed |
| Output Voltage | 9 V |
| Polarity | Positive |
| Power Supply Rejection Ratio (PSRR) | 64 dB |
| Quiescent Current | 15 mA |
| Termination | Through Hole |
| Height | 4.7 mm |
| Length | 14.986 mm |
| Thickness | 4.572 mm |
| Width | 10.16 mm |
Documentation for Texas Instruments LM2940CT-9.0/NOPB
| Datasheet | View & Download LM2940CT-9-0-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2940CT-9-0-NOPB Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download LM2940CT-9-0-NOPB Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download LM2940CT-9-0-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2940CT-9-0-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2940CT-9-0-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2940CT-9-0-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2940CT-9-0-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2940CT-9-0-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2940CT-9-0-NOPB Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and model number?
What is the function of this product?
What is the package type and dimensions of this product?
What is the maximum output voltage and current of this product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.






